تفاوت سیمان و بتن فرق بتن و سیمان در چیست پایدار ساخت

در آخر باید اضافه کنیم که علاوه بر ماسه و آب و سیمان برای ساخت بتن و ملات از برخی افزودنی‌هایی نیز استفاده می‌شود که این مواد می‌توانند ویژگی‌های ظاهری و ذاتی بتن و ملات را دگرگون کنند. این مواد که توسط مهندسین مورد استفاده قرار می‌گیرند بسته به نوع پروژه در هنگام ساخت بتن و ملات به آن اضافه می‌شوند. بتن از ترکیب آب، سنگدانه و سیمان بدست می آید و به یک ماده سخت تبدیل می‌شود دارای انواع مختلفی است و کاربردهای فراونی در صنعت ساختمان سازی دارد که می توان به کارکردهای زیر اشاره کرد.

اما برای دستیابی به آن اثر الزام‌آور، نیاز به یک مجموعه اضافه شده دارد. تست استاندارد ASTM C40 را می‌توان برای اطمینان از عاری بودن شن و ماسه از این ناخالصی‌ها اعمال کرد. اگرچه بتن معمولاً به شکل‌های قابل جابجایی در محل ریخته می‌شود اما فرآیندهایی مانند شاتکریت یا پمپاژ بتن خیس یا خشک را از طریق شیلنگ‌های پنوماتیک برای پوشاندن سطوح عمودی، منحنی و بالای سر انجام می‌دهند. آزمایش اسلامپ قبل از قرار دادن بتن مرطوب برای اطمینان از اینکه محتوای آب در محدوده قابل قبولی است یا خیر استفاده می‌شود. ACI مقادیر توصیه شده برای افت را بر اساس برنامه‌های خاصی منتشر می‌کند. سیلندرهای نمونه را می‌توان در هنگام قرار دادن بتن برای ارزیابی مقاومت بعدی پس از عمل آوری برداشت.

تولید و آزمایشات بتن

این موضوع به این دلیل است که بیشتر افراد از تفاوت میان این سه آگاه نیستند و درنتیجه آن را در مواردی به جای هم به کار میبرند. در این مقاله میخواهیم به بررسی تفاوت میان این سه مفهوم پرداخته و ویزگیهای هریک از آنها را بررسی کنیم. ماسه رودخانه‌ای کم خاک‌ترین نوع ماسه سنگی است که همانطور که از نامش مشخص است در اطراف رودخانه‌ها یافت می‌شود.

گرد سنگ گچ ، گرفتن ملات را تحریک کرده، زمان گرفتن آن را منظم و کوتاه می کند. در ساختن سیمان سرباره، تفاله ی آهنگدازی پر آهک مصرف می شود، با ترکیبی نزدیک به 40 تا 50% آهک + 25 تا 35% سیلیس+ 10 تا 15% اکسید آلومینیوم + تا 6% منیزی و کمی اکسیدآهن و اکسید منگنز و گوگرد. این سیمان از مخلوط کردن 20 تا 64% کلنکر سیمان پرتلند + 80 تا 36% ماسه آهنگدازی و آسیاب کردن مخلوط با افزودن چند درصد سنگ گچ، در آسیاب ساچمه ای به ریزی سیمان پرتلند بدست می آید.

دلیل اینکه به جای همدیگر به کار می روند این است که اصولا سیمان یکی از مواد اولیه بتن است. سیمان تیپ دو ، همانند سیمان تیپ یک است اما مقاومت بیشتری در برابر حمله سولفات‌ها در بتن دارد. منظور از حمله سولفات‌ها، واکنش ‌های شیمیایی بین یون های سولفات موجود در بتن و آلومینات‌ها است که منجر به کاهش استحکام بتن می‌شود. سیمان پرتلند از آن دست سیمان‌هایی است که در در زمینه ساخت بتن به وفور استفاده می‌شود. سیمان هم مانند ملات و بتن، از انواع مختلفی برخوردار است که در زیر به آن‌ها اشاره خواهد شد. معمولاً از آهک پودری برای تولید ملات بر مبنا سیمان به کارگیری میگردد و آهک خمیری برای ساخت بتن‌های سنتی به فعالیت گرفته میگردد.

  • به عنوان سیمان پرتلند با مقاومت اولیه زیاد در شرایطی که مقاومت اولیه زیاد مورد نظر باشد بکار می رود.
  • این نوع ماسه همانطور که از نامش پیداست از خورد کردن سنگ‌های بزرگ توسط سنگ شکن‌ها تولید می‌شوند.
  • طرز تهیه این ملات عینا نظیر ملات ماسه آهک است با این تفاوت که برای تسریع زمان گیرش و افزایش مقاومت و حالت خمیری ملات و همچنین برای کارایی بهتر آن، مقداری سیمان به ترکیب اضافه می کنند.
  • بتن سبک همچنین معمولاً برای ساخت خطوط بین استانی و ترافیکی بدون افزودن بار مرده به سازه های موجود استفاده می شود.
  • در زمان ساخت ملات سیمان سفید باید دقت بسیاری داشت تا ماده خارجی با ملات قاطی نشده چون جدا کردنش کار بسیار دشوار و غیر ممکن می باشد و باعث می شود تا مقاومت ملات پایین آید و رنگ سفید سیمان تغییر کند.

به دلیل رسانایی حرارتی کم و مقاومت حرارتی بالاتر بتن سبک، اکنون معمولاً برای عایق کاری لوله های آب، دیوارها، پشت بام ها و غیره از این نوع بتن استفاده می شود. با تشکیل یک لایه محافظ از خوردگی فولاد محافظت می کند، که همچنین برای عایق کاری سازه های فولادی در برابر پوسیدگی نیز کاربرد دارد. بتن سبک همچنین معمولاً برای ساخت خطوط بین استانی و ترافیکی بدون افزودن بار مرده به سازه های موجود استفاده می شود. با این وجود، مقاومت فشاری بالاتر از 7000 تا psi را می توان با بتن سبک بدست آورد.

ملات ماسه آهک

شرکت «بتن سازان برج زینو» با مدیریت علیرضا علیایی با هدف تولید خطی تخصصی در بتن آماده و قطعات پیش‌ساخته از سال ۱۳۹۹ فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرده‌است. محصولات این مجموعه به دلیل استفاده از بهترین مصالح و کنترل کلیه فرآیندهای تولید توسط تیمی متخصص و حرفه‌ای، دارای گارانتی است. همانطور که قبلا ذکر شد، بتن معمولی به دلیل وجود سنگدانه های متراکم تر در حالت طبیعی، می تواند 63 تا 65 کیلو وزن داشته باشد. در نتیجه، بسیاری بر این باورند که بتن معمولی در مقایسه با بتن سبک ارزان تر است.

گاهی به جای سنگریزه یا همراه با آن، ماده دیگری هم در ترکیب بتن استفاده می‌شود که این موضوع باعث خواهد شد تا تنوع در انواع بتن افزایش پیدا کند. بتن شیشه‌ای، الیافی، پلیمری و غیره، مثال‌های بارزی از انواع بتن قالب بتن هستند. اشکال دیگری از سیمانها نیز وجود دارا‌هستند که برای تولید بتن و ملات آیتم به کارگیری قرار میگیرند.

تفاوت سیمان و بتن فرق بتن و سیمان در چیست پایدار ساخت