پی ال سی PLC چیست؟ مثلث زرد

شرکت ساتل تابلو آسیا با توجه به شرایط پروژه و نقشه‌های فلسفه کنترل و فنی اقدام به طراحی و ساخت تابلو برق‌های اتوماسیون می‌نماید. تابلو برق‌های اتوماسیون به منظور محلی برای استقرار PLC ها و رله‌های خروجی و سربندی مدارات کنترل و فرآیندی استفاده می‌شوند. برنامه ها و اطلاعات در بخشی از کنترلر با عنوان حافظه ذخیره می شوند. پروسه قرار دادن اطلاعات در حافظه نوشتن یا Writing و بازیابی اطلاعات از حافظه خواندن یا Reading نام دارد.

انواع موتورهای الکتریکی

پی ال سی PLC چیست؟ مثلث زرد متداول ترین PLC مورد استفاده در صنایع فرآیندی ، زیمنس است. بیشتر صنایع فرآیندی آمریکا از کنترل کننده های آلن بردلی استفاده می کردند. در کشورهای آسیایی ، از میتسوبیشی ، توشیبا ، فوجی و عمرون در صنایع تولیدی استفاده می شود. PLCمزایای کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی و ناهموار و طراحی شده برای مقاومت در برابر ارتعاشات ، دما ، رطوبت و سر و صدا و برای ورودی و خروجی از قبل درون کنترل کننده رابط داشته است. یک عنصر کلیدی دستگاه PLC منطق کنترل آن است که به زبان های تخصصی برای اتوماسیون صنعتی و سیستم های الکتریکی مانند نمودار های نردبانی و نمودار های بلوک عملکردی برنامه ریزی و منعکس می شود.

به دلیل ﻧﯿﺎزﻫﺎی ﮔﺮاﻓﯿﮑﯽ پایین این زبان ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ دو روش ﻗﺒﻞ، ﻧﻮع و ﺗﻌﺪاد دﺳﺘﻮرات ﻗﺎﺑﻞ درک و اﺟﺮا در اﯾﻦ روش ﺑﯿﺸﺘﺮ از روش ﻫﺎی بالا ﻣﯽ‌ﺑﺎﺷﺪ. ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎی LAD یا FBD، در اکثر مواقع، قابل تبدیل به STL می باشد. جز پی‌ال‌سی‌های رک می‌باشد (در این مدل رک دارای شخصیت بوده و می‌تواند به‌عنوان یک ماژول عمل نماید). در این PLC ماژول‌های بسیار زیادی وجود دارد که سبب شده گزینه خوبی برای کارهای صنعتی سطح بالا تلقی گردد. در این PLC ماژول‌ها به‌صورت عمودی نصب می‌شوند و توانسته تعداد i/o (ورودی و خروجی) را به ۵۰۰۰ عدد برساند. این مدل نیز با نرم‌افزار سِمَتیک مَنِجِر قیمت plc قابل برنامه‌نویسی است.

هنگام انتخاب سیستم، ضروری است که از حضور آن‌ها در منطقه خود آگاه باشید تا اطمینان حاصل کنید که در صورت لزوم می‌توانید به پشتیبانی آن‌ها اعتماد کنید. علاوه بر این، انتخاب درست این مکان، بر استعداد‌های موجود برای استخدام تأثیر می‌گذارد. اگر زیرساختی داشته باشید، به احتمال زیاد شما در مورد کنترلرهای منطقی قابل برنامه‌ریزی ، رابط‌های ماشین با انسان و سیستم‌های کنترل نظارت‌ ازقبل استانداردی را تعیین کرده‌اید. PLCهای کمی هستند که نیاز به ولتاژی جز این مقدار داشته باشند.

پردازش اسکن plc شامل مراحل زیر می شود:

پی ال سی‌ها به صورت گسترده در اتوماسیون صنعتی استفاده می‌شوند تا قابلیت اطمینان را به سیستم اضافه کنند؛ پایداری و عملکرد سیستم را بالاتر ببرند و نیاز به اپراتورهای انسانی و امکان پیشامد هرگونه خطای انسانی را به حداقل برسانند. اتوماسیون صنعتی مجموعه‌ای از تکنولوژی‌هاست که فرآیندهای صنعتی و عملکرد ماشین‌آلات را خودکار می‌کند؛ این کار بدون نیاز به اپراتور انسانی انجام می‌شود. به منظور رسیدن به چنین هدفی، سیستم‌ها و ابزارهای کنترلی نظیر کامپیوتر و رباتیک به کار گرفته می‌شوند. خودکارسازی این فرآیندها به حذف خطای انسانی، کاهش هزینه‌ها، سرعت بیشتر انجام کارها و در نهایت دستیابی به عملکرد بالاتر می‌انجامد. جالب است بدانید که کنترلرهای PLC دهه‌ها است که در صنعت شیشه استفاده می‌شوند. تولید شیشه یک فرآیند پیچیده است که کمپانی‌های زیادی به دنبال استفاده از PLCها برای اتوماسیون کردن این فرآیند بوده‌اند.

PLC‌های ماژولار براساس اندازه حافظه و تعداد ورودی/خروجی‌ها به چند دسته PLC‌های بزرگ، متوسط و کوچک تقسیم می‌شود. همچنین کنترل کننده‌های منطقی برنامه‌پذیر می‌توانند سنسورها و محرکهای زیادی را مانیتور و کنترل کنند. و اینجاست که نقش کنترل کننده‌های منطقی قابل برنامه‌ریزی مشهود و پررنگ می‌شود.

  • برای شروع مقدماتی آموزش PLC بهتر است خلاصه‌ای از تاریخچه آن را ارائه کنیم.
  • کاربرد های plc به اندازه‌ای وسیع و گسترده است که می توان از آن ها در کنترل هر نوعی از دستگاه و یا ماشین یا سیستم های خط تولید نیز استفاده کرد.
  • مثلاً PLC فرآیند تولید صفحات کتاب یا روزنامه را در چاپ آفست مانیتور و کنترل می‌کند.
  • رک ها در اندازه های مختلفی موجود هستند و بسته به مقدار نیاز کنترلر برای نگه داشتن ماژول ها کنار یکدیگر از آن ها استفاده می شود.
  • همچنین پی ال سی ها در بسیاری از لوازم و تجهیزات نیز مورد استفاده قرار می گیرد مشاغلی که با ماشین سازی، مواد شناسی، بسته بندی و مونتاژ مرتبط هستند کاربران پی ال سی ها محسوب می شوند.
Lee myung hee.